Blog

Czy warto przekształcić spółkę komandytową w spółkę jawną - CIT 2021

09.04.2021

Zmiany w opodatkowaniu pociągają zawsze za sobą szereg konsekwencji i wymuszają roszady w funkcjonowaniu wielu podmiotów posiadających zdolność prawną. Tym razem zmiany dotknęły spółki komandytowe, które od 1 stycznia 2021 roku zostały objęte podatkiem CIT, zabierającym dotychczasową możliwość jednokrotnego opodatkowania zysków. Ustawodawca jednocześnie wprowadził “furtkę” w postaci czteromiesięcznego okresu przejściowego (do 1 maja 2021 roku), z której wiele podmiotów pragnie skorzystać, przekształcając się w spółkę jawną. Co oznacza ten proces i czy jest w ogóle opłacalny?

Opodatkowanie CIT - czego dotyczą zmiany?

Dla przypomnienia, wraz z nastaniem 1 stycznia 2021 roku, ustawodawca wprowadził obowiązek dwukrotnego opodatkowania zysku przypadającego na komandytariuszy. Dotyczy to zarówno poziomu przedsiębiorstwa (9% lub 19% podatek CIT), jak i poziomu wypłaty dywidendy (19 % podatkiem CIT). Dotychczas spółka komandytowa tworzona przez osoby fizyczne, prowadząca swoją działalność i posiadająca w swoich szeregach spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (będącą jej komplementariuszem) nie ponosiła odpowiedzialności za zobowiązania jej dotyczące. Z kolei zysk wypracowany w roku obrotowym przez podmiot był opodatkowany wyłącznie raz.

Przekształcenie zdolności prawnej sposobem na zmiany w opodatkowaniu

“Furtka” w postaci czteromiesięcznego okresu przejściowego sprawiła, że wiele podmiotów zaczęło szukać alternatyw, by uniknąć opodatkowania wynikającego z wprowadzonej nowelizacji przepisów. Jedną z najbardziej popularnych form pozwalających na jego uniknięcie jest przekształcenie spółki komandytowej w jawną, która jako jedyna w świetle prawa (oprócz partnerskiej formy prowadzenia działalności) może gwarantować przejrzystość podatkową. Jednak i w tym przypadku ustawodawca wprowadził pewne ograniczenia, na które w dużej mierze należy zwrócić uwagę. By uniknąć opodatkowania CIT, wszyscy członkowie jawnego przedsiębiorstwa muszą być osobami fizycznymi, a także muszą zostać złożone odpowiednie dokumenty o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, a także osób prawnych, posiadających prawo do udziału w zyskach przedsiębiorstwa przed rozpoczęciem roku obrotowego. Przepis ten dotyczy także zawiadomienia o jakichkolwiek zmianach dotyczących wspólników innych niż osoby fizyczne (informację należy złożyć w terminie 14 dni). Jak widać, spółka jawna może zostać przekształcona z komandytowej, ale należy spełnić szereg formalności, by móc korzystać z dotychczasowego opodatkowania.

Biura rachunkowe KURDYNOWSKI

Biuro rachunkowe w Toruniu

ul. Bukowa 27
87-100 Toruń
woj. kujawsko-pomorskie godziny pracy:
Poniedziałek-Piątek 7:00-16:00
tel. +48 52 321 60 78
e-mail: szymon@kurdynowski.pl

Biuro rachunkowe w Bydgoszczy

ul. Tadeusza Kościuszki 27C
85-079 Bydgoszcz
woj. kujawsko-pomorskie godziny pracy:
Poniedziałek-Piątek 7:00-16:00
tel. +48 52 321 32 15
e-mail: piotr@kurdynowski.pl

Biuro rachunkowe w Gdańsku

Wały Piastowskie 1/1606A
85-855 Gdańsk
woj. pomorskie godziny pracy:
Poniedziałek-Piątek 7:00-16:00
tel. +48 504 704 488
e-mail: szymon@kurdynowski.pl

Wdrożenie systemu B2B w celu rozwoju współpracy BIURA RACHUNKOWEGO i jego partnerów biznesowych.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności

Wprowadź imię i nazwisko

Wprowadź poprawny e-mail

Wprowadź nr telefonu

Wprowadź treść wiadomości

pola wymagane

Wyślij formularz

Zapytaj o BEZPŁATNĄ wycenę

Dane podstawowe

Jestem zainteresowany usługami

Zakres działalności

Ilość dokumentów sprzedaży na miesiąc
Ilość dokumentów zakupu na miesiąc
Ilość pozostałych dokumentów / m-c (umowy o dzieło, paragony i inne)
Liczba zatrudnionych osób
Szanujemy prywatność. Wprowadzone informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do potrzeb przygotowania wyceny.