Blog

Pełna księgowość i mała księgowość dla firm – czym to się różni?

29.06.2021

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma przywilejami, ale również szeregiem obowiązków, które należy spełnić wobec instytucji. Jeden z nich jest narzucony przez polskie prawo podatkowe, które mówi, że wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są do prowadzenia ksiąg rachunkowych w swojej firmie. Właściciele przedsiębiorstw mogą zrealizować ten obowiązek dwojako: prowadząc uproszczoną (tzw. małą) lub pełną księgowość. Pierwsze z wymienionych rozwiązań jest stosunkowo prostą metodą, lecz nie wszyscy właściciele firm mogą z niej skorzystać, gdyż tak wynika z przepisów. Drugi z zaprezentowanych modeli ewidencjonowania przychodów oraz wydatków jest znacznie bardziej skomplikowany oraz najczęściej wymaga współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym.

Na czym polega mała księgowość?

Ten sposób ewidencjonowania przypływów finansowych oraz wydatków dedykowany jest dla małych przedsiębiorstw. Polega on na prowadzeniu księgi przychodów oraz rozchodów (tzw. KPIR), gdzie zapisywane są wszystkie dokonane transakcje. Metoda ta jest najczęściej wybierana przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki partnerskie, spółki jawne, a także cywilne, które nie uzyskują przychodów z tytułu prowadzenia gospodarstwa. Dodatkowo warunkiem koniecznym do skorzystania z małej księgowości jest nieuzyskiwanie dochodu większego w roku obrotowym niż 2 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki. Ważnym aspektem dla przedsiębiorców jest z pewnością wybór pomiędzy dwoma opcjami opodatkowania. Pierwsza z nich opiera się na zasadach ogólnych i zakłada płacenie podatku w wysokości 17 % lub 32 %. Druga z form to uiszczanie podatku liniowego w wysokości 19 % niezależnie od osiąganych dochodów.

Mimo że prowadzenie księgi przychodów oraz rozchodów jest najprostszym sposobem ewidencjonowania przypływów finansowych oraz wydatków dla małych przedsiębiorstw to nie jest jednak jedynym. Można również wyróżnić kartę podatkową oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Pierwsza z wymienionych opcji przeznaczona jest dla określonej grupy przedsiębiorców, którzy prowadzą konkretny rodzaj działalności gospodarczej m.in. świadczą usługi transportowe lub działają w branży gastronomicznej. Druga z powyższych form odnosi się do przyporządkowania ewidencji przychodów do właściwej stawki ryczałtowej. W tej sytuacji koszty związane z prowadzeniem biznesu nie oddziałują na wysokość płaconego podatku. Choć z małej księgowości można rozliczać się samodzielnie, wiele firm decyduje się na przekazanie jej do profesjonalnego biura rachunkowego.

Pełna księgowość - kiedy jest wymagana?

Osiągnięcie przychodu powyżej 2 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki jest podstawowym kryterium, które zobowiązuje przedsiębiorcę do prowadzenia pełnej księgowości niezależnie od rodzaju posiadania przez niego działalności gospodarczej. Należy jednak wspomnieć, że firmy mogą poddać się temu sposobowi rozliczania, nawet jeśli nie osiągnęły tego limitu. Niemniej, zgodnie z polskim prawem pełne ewidencjonowanie przypływów finansowych oraz rozchodów wymagane jest dla spółek:

  • z ograniczoną odpowiedzialnością
  • akcyjnych
  • komandytowych
  • komandytowo-akcyjnych

Korzystanie z pełnej księgowości z jednej strony jest niezwykle skomplikowane, gdyż wymaga szeregu czynności m.in. przygotowywania sprawozdań finansowych czy też prowadzenia ksiąg ewidencyjnych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Z drugiej strony sposób ten pozwala na pełne kontrolowanie swoich przychodów i wydatków, gdyż każda operacja musi być zapisywana i rozliczana. Wiele przedsiębiorców wybierających ten sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym decyduje się na korzystanie z pomocy profesjonalnych biur rachunkowych, gdyż wiąże się to ze znaczną oszczędnością czasu.

Podsumowanie - księgowość mała czy pełna? Którą wybrać?

Niezależnie od tego, jaką formę prowadzenia ewidencji przychodów i wydatków się wybierze (małą czy pełną) to każda z nich będzie miała swoje wady i zalety. Mała rachunkowość jest znacznie prostsza i bardziej przejrzysta niż jej zaawansowany odpowiednik, ale nie dostarczy potrzebnych informacji dotyczących firmowych finansów. Pełna rachunkowość z kolei jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, jednak korzystając z niej dostaje się całkowity obraz kondycji finansowej przedsiębiorstwa, dzięki czemu zaplanować można np. kolejne inwestycje.

Biura rachunkowe KURDYNOWSKI

Biuro rachunkowe w Toruniu

ul. Bukowa 27
87-100 Toruń
woj. kujawsko-pomorskie godziny pracy:
Poniedziałek-Piątek 7:00-16:00
tel. +48 52 321 60 78
e-mail: szymon@kurdynowski.pl

Biuro rachunkowe w Bydgoszczy

ul. Tadeusza Kościuszki 27C
85-079 Bydgoszcz
woj. kujawsko-pomorskie godziny pracy:
Poniedziałek-Piątek 7:00-16:00
tel. +48 52 321 32 15
e-mail: piotr@kurdynowski.pl

Biuro rachunkowe w Gdańsku

Wały Piastowskie 1/1606A
85-855 Gdańsk
woj. pomorskie godziny pracy:
Poniedziałek-Piątek 7:00-16:00
tel. +48 504 704 488
e-mail: szymon@kurdynowski.pl

Wdrożenie systemu B2B w celu rozwoju współpracy BIURA RACHUNKOWEGO i jego partnerów biznesowych.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności

Wprowadź imię i nazwisko

Wprowadź poprawny e-mail

Wprowadź nr telefonu

Wprowadź treść wiadomości

pola wymagane

Wyślij formularz

Zapytaj o BEZPŁATNĄ wycenę

Dane podstawowe

Jestem zainteresowany usługami

Zakres działalności

Ilość dokumentów sprzedaży na miesiąc
Ilość dokumentów zakupu na miesiąc
Ilość pozostałych dokumentów / m-c (umowy o dzieło, paragony i inne)
Liczba zatrudnionych osób
Szanujemy prywatność. Wprowadzone informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do potrzeb przygotowania wyceny.