PROSTO O KSIĘGOWOŚCI

BLOG

Kto może skorzystać z 9 procent CIT w 2024 r.?
2024-06-12

Kto może skorzystać z 9 procent CIT w 2024 r.?

Jesteś przedsiębiorcą myślącym o oszczędnościach w przyszłym roku? Zastanów się nad 9% CIT! W artykule szczegółowo omówiono, jakie warunki należy spełnić, aby jako mała spółka lub nowo powstała firma skorzystać z niższego podatku dochodowego. Poznaj przepisy i dowiedz się, jak unikać potencjalnych pułapek, a także jakie korzyści niesie za sobą status małego podatnika CIT.

Co to jest 9% CIT?

9% CIT, często nazywany preferencyjną stawką CIT, to obniżony podatek dochodowy, który ma być dostępny dla małych spółek i startujących firm w 2024 r. Termin "podatek CIT 9%" odnosi się do radykalnej różnicy w wysokości podatku dochodowego w stosunku do standardowej stawki, która wynosi obecnie 19%. Preferencyjna stawka CIT to więcej, niż tylko obniżony podatek - to narzędzie promocji i wsparcia dla małych przedsiębiorstw, które najbardziej odczuwają ciężar obciążenia podatkowego.

Stawka CIT 9% nie jest jednak dostępna dla każdego. Aby skorzystać z tej stawki, firma musi spełniać określone warunki. Tym samym 9% CIT staje się strażnikiem równego dostępu do korzyści podatkowych, dbając o to, aby przedsiębiorstwa, które są w stanie skorzystać z tej obniżonej stawki, posiadały odpowiednie kwalifikacje. Stawka ta została wprowadzona, aby zachęcić do rozwijania działalności gospodarczej i pozwolić małym przedsiębiorstwom na inwestowanie w rozwój, przez co wzmacniają one swoją konkurencyjność w rzeczywistości gospodarczej. Wybór stawki CIT 9% powinien być dokonany po starannym rozważeniu i porównaniu z innymi dostępnymi alternatywami.

Ważnym elementem jest także pojęcie "małego podatnika", które odnosi się do przedsiębiorstw, które spełniają powyższe kryteria i które mogą zatem skorzystać z obniżonej stawki CIT. Mały CIT to dźwignia, która pozwala na zwiększenie konkurencyjności dla małych firm na rynku, pozwalając im na reinwestycję zysków i rozwinięcie działalności. Zrozumienie tego, czy Twoja firma jest małym podatnikiem i jest kwalifikowalna do CIT 9%, pozwoli Ci lepiej planować Twoje finansowe strategie biznesowe w przyszłym roku.

Warunki skorzystania z 9% CIT w 2024

Z obniżonej, 9% stawki mogą skorzystać:

  • mali podatnicy, u których wartość przychodu ze sprzedaży brutto (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 2 mln euro, przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł
  • u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły netto kwoty 2 mln euro, przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku danego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł (przeważnie będzie to 2 stycznia danego roku).

Dodatkowo, z 9% stawki CIT skorzystają firmy rozpoczynające działalność – w pierwszym roku podatkowym.

Uwaga! Nie możesz stosować stawki 9%, jeśli firma powstała poprzez restrukturyzację (na przykład podział dotychczasowej firmy), przez przekształcenie firmy osoby fizycznej lub spółki niebędącej osobą prawną w inny rodzaj działalności albo do firmy wniesiono przedsiębiorstwo (jego część albo składniki majątku) o wartości powyżej 10 tys. euro.

Kto utraci prawo do 9% CIT?

Prawo do stosowania 9% stawki CIT w 2024 r. utracą podatnicy, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym przekroczyły wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 2 mln euro. Po przekroczeniu tego limitu podatnik musi płacić podatek dochodowy od osób prawnych według stawki 19%, począwszy od następnego miesiąca.

Korzyści z bycia małym podatnikiem CIT

Decyzja o skorzystaniu ze stawki CIT 9% to nie tylko strzał w dziesiątkę pod kątem oszczędności finansowych. Biorąc pod uwagę status małego podatnika, można czerpać z dodatkowych korzyści, które idą w parze z funkcjonowaniem w ramach tego systemu. Przedsiębiorstwa korzystające z małego CIT mogą bowiem liczyć na uproszczenia w rachunkowości oraz na mniejszy czas spędzony na biurokracji związanej z rozliczaniem podatków.

Mały CIT umożliwia skupienie się na rozwijaniu działalności gospodarczej, zamiast na skomplikowanych kalkulacjach podatkowych - a to znacząco wpływa na efektywność pracy. Dla firm, które korzystają ze stawki CIT 9%, olbrzymim atutem jest także możliwość reinwestowania oszczędzonych środków w rozwój firmy, co przekłada się na zwiększenie jej konkurencyjności. Zarówno możliwość oszczędzania, jak i reinwestowania kapitału, daje firmom dodatkowy impuls do dalszego rozwoju. Wybierając CIT 9%, przedsiębiorstwo zyskuje nie tylko niższy podatek, ale również szereg innych korzyści, które mocno wpływają na codzienne funkcjonowanie i przyszłość firmy.

Podsumowanie - czy 9% CIT to dobry wybór dla twojej firmy?

Podsumowując, zastanawianie się nad CIT 9% jest kluczowe dla przedsiębiorców. Wybór podatku 9% to decyzja, która może znacząco wpłynąć na przyszłość firmy. Stawka ta jest pomyślana jako wsparcie dla małych przedsiębiorstw, jednak nie każde z nich spełni wymagane kryteria. Zanim zdecydujesz o skorzystaniu z podatku CIT 9%, dokładnie przemyśl swoją sytuację finansową i cel biznesowy.

Oceń

Szymon Kurdynowski

Biuro Rachunkowe Kurdynowski w Bydgoszczy

WIEDZA I WSPARCIE

POTRZEBUJESZ WSPARCIA KSIĘGOWEGO?

SPRAWDŹ NASZE USŁUGI Z PEŁNEGO ZAKRESU OBSŁUGI KSIĘGOWEJ

Sprawdź nasze usługi

ZAPRASZAMY DO KONTAKU! ZNAJDZIESZ NAS W CZTERECH MIASTACH

Sprawdź pełny kontakt do biur
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ BYDGOSZCZ ul. Tadeusza Kościuszki 27C 85-079 Bydgoszcz poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ TORUŃ ul. Bukowa 27 87-100 Toruń poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. pomorskie ODDZIAŁ GDAŃSK ul. Wały Piastowskie 1/1606A 80-855 Gdańsk poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. wielkopolskie ODDZIAŁ POZNAŃ ul. Drużbackiej 1A/2 60-745 Poznań poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. łódzkie ODDZIAŁ ŁÓDŹ ul. pl. Zwycięstwa 2, 90-312 Łódź poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie