PROSTO O KSIĘGOWOŚCI

BLOG

2019-07-17

Pracownicze Plany Kapitałowe

Od początku 2019 roku wszedł w życie nowy projekt dotyczący gromadzenia oszczędności przez Polaków, który został nazwany Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Ma on za zadanie zabezpieczyć finansową przyszłość obywateli, choć udział w nim jest dobrowolny. Każdy pracownik będzie co prawda do niego zapisany automatycznie, jednak będzie mógł złożyć oświadczenie o wycofaniu się z programu, którego ważność trzeba odnawiać co 4 lata.

Okres wprowadzenia

Ustawodawca zaplanował, że do programu będą przystępowały kolejne przedsiębiorstwa stopniowo, w zależności od wielkości liczonej przez liczbę pracowników. Według wstępnego planu moment przytępiania został ustalony na:

  • 1lipca 2019 – firmy, których zatrudnienie wynosi co najmniej 250 osób,
  • 1 stycznia 2020 – przedsiębiorstwa, zatrudniające od 50 do 249 osób,
  • 1 lipca 2020 – zakłady, w których pracuje od 20 do 49 osób,
  • 1 stycznia 2021 – pozostałe przedsiębiorstwa, w tym także instytucje należące do sektora finansów publicznych.

Wysokość składek

Podstawowym wymiarem składek będzie 2 % wynagrodzenia, które obliczane jest od podstawy świadczeń emerytalnych i rentowych w przypadku uczestnika PPK, a także 1,5 % dla jego pracodawcy. Możliwe będzie również zwiększenie tych świadczeń, w przypadku zarówno uczestnika, jak i pracodawcy maksymalnie po odpowiednio 2%. W ten sposób największy możliwy wymiar składki PPK wynieść może 8%.

Jednocześnie dopuszczalna została możliwość obniżenia podstawowej składki dla pracownika, którego wynagrodzenie nie przekracza 120% najniższej krajowej. Wówczas wymiar będzie mógł zostać przez pracownika zmniejszony nawet do 0,5% pensji.

Wypłata środków

Przekazanie zgromadzonych środków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych ma się odbywać po osiągnięciu 60. roku życia przez uczestnika projektu, niezależnie od płci. Z PPK można zrezygnować w każdym momencie, a także ponownie do niego powrócić. Rezygnacja musi mieć formę pisemnego oświadczenia składanego u pracodawcy, a po 4 latach, w przypadku dalszego braku chęci uczestnictwa w programie, należy złożyć takie oświadczenie ponownie. Uiszczanie składek przez pracodawcę ma być obowiązkowe pod rygorem otrzymania sporej kary finansowej.

Oceń

Biuro Rachunkowe Kurdynowski

Kurdynowski to biuro rachunkowe świadczące najwyższej jakości usługi w całej Polsce, które ma niezwykle długą i bogatą tradycję. Tworzone przez wykształcony duet ojca Piotra i syna Szymona obsługuje przedsiębiorców z Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Gdańska i innych miast. Niektórzy klienci współpracują z Kurdynowskimi od ćwierć wieku, co jest dla nas najlepszą rekomendacją i buduje naszą renomę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WIEDZA I WSPARCIE

POTRZEBUJESZ WSPARCIA KSIĘGOWEGO?

SPRAWDŹ NASZE USŁUGI Z PEŁNEGO ZAKRESU OBSŁUGI KSIĘGOWEJ

Sprawdź nasze usługi

ZAPRASZAMY DO KONTAKU! ZNAJDZIESZ NAS W CZTERECH MIASTACH

Sprawdź pełny kontakt do biur
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ BYDGOSZCZ ul. Tadeusza Kościuszki 27C 85-079 Bydgoszcz poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ TORUŃ ul. Bukowa 27 87-100 Toruń poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. pomorskie ODDZIAŁ GDAŃSK ul. Wały Piastowskie 1/1606A 80-855 Gdańsk poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. wielkopolskie ODDZIAŁ POZNAŃ ul. Drużbackiej 1A/2 60-745 Poznań poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. łódzkie ODDZIAŁ ŁÓDŹ ul. pl. Zwycięstwa 2, 90-312 Łódź poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie