ZAPRASZAMY DO KONTAKU! ZNAJDZIESZ NAS W CZTERECH MIASTACH
Pracownicze Plany Kapitałowe
Od początku 2019 roku wszedł w życie nowy projekt dotyczący gromadzenia oszczędności przez Polaków, który został nazwany Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Ma on za zadanie zabezpieczyć finansową przyszłość obywateli, choć udział w nim jest dobrowolny. Każdy pracownik będzie co prawda do niego zapisany automatycznie, jednak będzie mógł złożyć oświadczenie o wycofaniu się z programu, którego ważność trzeba odnawiać co 4 lata.
Okres wprowadzenia
Ustawodawca zaplanował, że do programu będą przystępowały kolejne przedsiębiorstwa stopniowo, w zależności od wielkości liczonej przez liczbę pracowników. Według wstępnego planu moment przytępiania został ustalony na:
- 1lipca 2019 – firmy, których zatrudnienie wynosi co najmniej 250 osób,
- 1 stycznia 2020 – przedsiębiorstwa, zatrudniające od 50 do 249 osób,
- 1 lipca 2020 – zakłady, w których pracuje od 20 do 49 osób,
- 1 stycznia 2021 – pozostałe przedsiębiorstwa, w tym także instytucje należące do sektora finansów publicznych.
Wysokość składek
Podstawowym wymiarem składek będzie 2 % wynagrodzenia, które obliczane jest od podstawy świadczeń emerytalnych i rentowych w przypadku uczestnika PPK, a także 1,5 % dla jego pracodawcy. Możliwe będzie również zwiększenie tych świadczeń, w przypadku zarówno uczestnika, jak i pracodawcy maksymalnie po odpowiednio 2%. W ten sposób największy możliwy wymiar składki PPK wynieść może 8%.
Jednocześnie dopuszczalna została możliwość obniżenia podstawowej składki dla pracownika, którego wynagrodzenie nie przekracza 120% najniższej krajowej. Wówczas wymiar będzie mógł zostać przez pracownika zmniejszony nawet do 0,5% pensji.
Wypłata środków
Przekazanie zgromadzonych środków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych ma się odbywać po osiągnięciu 60. roku życia przez uczestnika projektu, niezależnie od płci. Z PPK można zrezygnować w każdym momencie, a także ponownie do niego powrócić. Rezygnacja musi mieć formę pisemnego oświadczenia składanego u pracodawcy, a po 4 latach, w przypadku dalszego braku chęci uczestnictwa w programie, należy złożyć takie oświadczenie ponownie. Uiszczanie składek przez pracodawcę ma być obowiązkowe pod rygorem otrzymania sporej kary finansowej.
WIEDZA I WSPARCIE
POTRZEBUJESZ WSPARCIA KSIĘGOWEGO?
SPRAWDŹ NASZE USŁUGI Z PEŁNEGO ZAKRESU OBSŁUGI KSIĘGOWEJ