PROSTO O KSIĘGOWOŚCI

BLOG

2019-06-18

Zmiany dla osób wykorzystujących kasy fiskalne

W najbliższym czasie ważną informacją dla klientów naszego biura rachunkowego z Bydgoszczy są zmiany, jakie ustawodawca przygotował dla osób wykorzystujących podczas prowadzenia działalności gospodarczej kasy fiskalne.

Wprowadzane zmiany

Dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w oparciu o sprzedaż towarów czy usług osobom prywatnym, obecny rok przyniósł spore zmiany. Uchwalona została ustawa, która już od maja 2019 roku stopniowo będzie obejmować kolejne działy gospodarki. Jest to jeden z elementów nowych regulacji związanych z podatkiem VAT, a po ich wprowadzeniu jedną z ważniejszych różnic w realizowaniu transakcji będzie obowiązek wystawiania faktur jedynie w oparciu o numer NIP klienta.

Okres przejściowy

Jak w przypadku wielu znaczących zmian, dla poszczególnych przedsiębiorców przygotowany został odpowiedni czas na wymianę standardowych kas fiskalnych na nowe urządzenia. W tym momencie takich sprzętów funkcjonuje w Polsce aż 1,6 mln, a już niedługo wszystkie z nich będą musiały być stopniowo wymieniane wraz z wygaśnięciem aktualnego pozwolenia na ich użytkowanie.

Kasy fiskalne online

Nowe urządzenia mają pomóc instytucjom państwowym w ściganiu osób, które próbują oszukać Skarb Państwa, poprzez wyłudzanie podatku VAT. Dzięki temu Ministerstwo Finansów będzie mogło również dokładnie analizować ceny produktów na rynku. Według nowej ustawy sposobem na to ma być zamontowanie kas fiskalnych online, które będą w stanie przesyłać informacje o dokonywanych transakcjach do wskazanej instytucji, czyli Centralnego Repozytorium Kas.

Termin zmian

Najszybciej zmiany dotkną osoby, które świadczą naprawy pojazdów mechanicznych, a także firmy zajmujące się sprzedażą paliw. Ci przedsiębiorcy będą mieli taki obowiązek od stycznia 2020 roku. Od lipca przyszłego roku zmiany te obejmą obowiązkowo również branżę hotelarską, a także placówki gastronomiczne. Od początku 2021 roku w ten zakres włączeni zostaną również:

  • prawnicy,
  • lekarze,
  • przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane,
  • gabinety kosmetyczne oraz salony fryzjerskie,
  • siłownie czy kluby fitness.

Dla pozostałych przedsiębiorców okres przejściowy skończy się wraz z końcem grudnia 2022 roku.

Oceń

Biuro Rachunkowe Kurdynowski

Kurdynowski to biuro rachunkowe świadczące najwyższej jakości usługi w całej Polsce, które ma niezwykle długą i bogatą tradycję. Tworzone przez wykształcony duet ojca Piotra i syna Szymona obsługuje przedsiębiorców z Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Gdańska i innych miast. Niektórzy klienci współpracują z Kurdynowskimi od ćwierć wieku, co jest dla nas najlepszą rekomendacją i buduje naszą renomę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WIEDZA I WSPARCIE

POTRZEBUJESZ WSPARCIA KSIĘGOWEGO?

SPRAWDŹ NASZE USŁUGI Z PEŁNEGO ZAKRESU OBSŁUGI KSIĘGOWEJ

Sprawdź nasze usługi

ZAPRASZAMY DO KONTAKU! ZNAJDZIESZ NAS W CZTERECH MIASTACH

Sprawdź pełny kontakt do biur
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ BYDGOSZCZ ul. Tadeusza Kościuszki 27C 85-079 Bydgoszcz poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ TORUŃ ul. Bukowa 27 87-100 Toruń poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. pomorskie ODDZIAŁ GDAŃSK ul. Wały Piastowskie 1/1606A 80-855 Gdańsk poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. wielkopolskie ODDZIAŁ POZNAŃ ul. Drużbackiej 1A/2 60-745 Poznań poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. łódzkie ODDZIAŁ ŁÓDŹ ul. pl. Zwycięstwa 2, 90-312 Łódź poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie