PROSTO O KSIĘGOWOŚCI

BLOG

2017-03-06

Zmiany od 1 stycznia 2017 roku – limit transakcji

Początek 2017 roku przyniósł zmiany dotyczące między innymi limitu transakcji gotówkowych dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zmiany dotyczą obniżenia limitu transakcji gotówkowych. Do tej pory limit ten wynosił 15 000 euro, natomiast od bieżącego roku wynosi 15 000 zł (w przypadku transakcji zagranicznych, kurs waluty obcej należy przeliczyć według średniego kursu ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień transakcji). Brana jest tutaj pod uwagę cała wartość transakcji, jaka podlega zapłacie, bez względu na to, czy transakcja została podzielona na kilka płatności czy też nie. W konsekwencji wydatki, które zostaną opłacone gotówką w wysokości przekraczającej 15 000 zł zostaną wyłączone z kosztów podatkowych przedsiębiorcy.

Jeżeli zatem przedsiębiorca zaksięguje fakturę, na kwotę powyżej 15 000 zł i opłaci ją gotówką, konieczne będzie zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów, lub jeżeli będzie to niemożliwe zwiększenie przychodów w miesiącu dokonania płatności. Powyższych zmian należy dokonać posługując się dowodem wewnętrznym. Warto również dodać, że omawiane przepisy nie dotyczą regulowania zobowiązań takich jak kompensata czy wymiana barterowa.

Zmiany w przepisach maja na celu przede wszystkim zmniejszenie szarej strefy czy też rozwój uczciwej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami.

Źródła:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i uzasadnienie do projektu ustawy.

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=322

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000780

Oceń

Biuro Rachunkowe Kurdynowski

Kurdynowski to biuro rachunkowe świadczące najwyższej jakości usługi w całej Polsce, które ma niezwykle długą i bogatą tradycję. Tworzone przez wykształcony duet ojca Piotra i syna Szymona obsługuje przedsiębiorców z Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Gdańska i innych miast. Niektórzy klienci współpracują z Kurdynowskimi od ćwierć wieku, co jest dla nas najlepszą rekomendacją i buduje naszą renomę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WIEDZA I WSPARCIE

POTRZEBUJESZ WSPARCIA KSIĘGOWEGO?

SPRAWDŹ NASZE USŁUGI Z PEŁNEGO ZAKRESU OBSŁUGI KSIĘGOWEJ

Sprawdź nasze usługi

ZAPRASZAMY DO KONTAKU! ZNAJDZIESZ NAS W CZTERECH MIASTACH

Sprawdź pełny kontakt do biur
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ BYDGOSZCZ ul. Tadeusza Kościuszki 27C 85-079 Bydgoszcz poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ TORUŃ ul. Bukowa 27 87-100 Toruń poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. pomorskie ODDZIAŁ GDAŃSK ul. Wały Piastowskie 1/1606A 80-855 Gdańsk poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. wielkopolskie ODDZIAŁ POZNAŃ ul. Drużbackiej 1A/2 60-745 Poznań poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. łódzkie ODDZIAŁ ŁÓDŹ ul. pl. Zwycięstwa 2, 90-312 Łódź poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie