PROSTO O KSIĘGOWOŚCI

BLOG

2021-05-20

Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

Praktycznie każdy rok przynosi nowe zmiany w prawie podatkowym. Nie inaczej było także i w tym. Wraz z nastaniem 1 stycznia 2021 roku zmieniły się dwie rzeczy, które były w zasadzie niezmienne od wielu lat, a mianowicie: zwiększony został limit przychodów uprawniający do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zwiększeniu  uległ również limit warunkujący możliwość uiszczenia opłaty za ten podatek kwartalnie. To nie są jedyne aspekty, których dotknęły te modyfikacje w dochodowym prawie podatkowym. Powody do radości będą mieć także właściciele przedsiębiorstw, gdyż znacznie więcej firm będzie mogło wykorzystać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych niż miało to miejsce do tej pory.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – na czym polegają zmiany w tym rodzaju opodatkowania?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, zmianie uległa wysokość limitu dochodów uzyskanych za poprzedni rok, który był warunkiem koniecznym do skorzystania z tego rodzaju opodatkowania. Jak dotąd, kwota ta wynosiła 250 000 euro. Wraz z nastaniem 1 stycznia 2021 roku wynosi ona ośmiokrotnie więcej, a mianowicie 2 miliony euro. Do tej pory możliwość opłacania w sposób kwartalny w danym roku podatkowym przysługiwała jedynie podatnikom, którzy osiągnęli dochód w poprzednim roku podatkowym, prowadząc samodzielnie własną działalność gospodarczą lub będąc w spółce, nie wynoszący więcej niż 25 000 euro. Limit ten także został zwiększony i obecnie wynosi również ośmiokrotnie więcej, czyli 200 000 euro.

By przeliczyć obie powyższe kwoty na złotówki należy zgodnie z prawem przyjąć kurs walutowy z 1 października 2020 roku, który w tamtym momencie wynosił 1 euro = 4,1513 zł. Z tego wynika, że z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać podatnicy, którzy nie przekroczyli w 2020 roku kwoty 9 030 600 zł. Natomiast osoby chcące opłacić ten podatek kwartalnie nie mogli przekroczyć kwoty dochodów wynoszącej 903 060 zł.

Poszerzona lista wolnych zawodów, które mogą skorzystać z tego rodzaju opodatkowania

Wraz z nastaniem 2021 roku do grona zawodów, które mogą skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należą m.in.:

  • Pielęgniarki, lekarze, stomatolodzy, weterynarze, położne oraz felczerzy
  • Fizjoterapeuci, nauczyciele, którzy świadczą swoje usługi udzielając
    lekcji na godzinę, radcy prawni, notariusze, inżynierowie budowlani czy
    też agenci ubezpieczeniowi.
Oceń

Biuro Rachunkowe Kurdynowski

Kurdynowski to biuro rachunkowe świadczące najwyższej jakości usługi w całej Polsce, które ma niezwykle długą i bogatą tradycję. Tworzone przez wykształcony duet ojca Piotra i syna Szymona obsługuje przedsiębiorców z Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Gdańska i innych miast. Niektórzy klienci współpracują z Kurdynowskimi od ćwierć wieku, co jest dla nas najlepszą rekomendacją i buduje naszą renomę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WIEDZA I WSPARCIE

POTRZEBUJESZ WSPARCIA KSIĘGOWEGO?

SPRAWDŹ NASZE USŁUGI Z PEŁNEGO ZAKRESU OBSŁUGI KSIĘGOWEJ

Sprawdź nasze usługi

ZAPRASZAMY DO KONTAKU! ZNAJDZIESZ NAS W CZTERECH MIASTACH

Sprawdź pełny kontakt do biur
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ BYDGOSZCZ ul. Tadeusza Kościuszki 27C 85-079 Bydgoszcz poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ TORUŃ ul. Bukowa 27 87-100 Toruń poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. pomorskie ODDZIAŁ GDAŃSK ul. Wały Piastowskie 1/1606A 80-855 Gdańsk poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. wielkopolskie ODDZIAŁ POZNAŃ ul. Drużbackiej 1A/2 60-745 Poznań poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. łódzkie ODDZIAŁ ŁÓDŹ ul. pl. Zwycięstwa 2, 90-312 Łódź poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie