PROSTO O KSIĘGOWOŚCI

BLOG

2021-05-20

Co warto wiedzieć o rozliczeniach z ZUS?

Bycie przedsiębiorcą wiąże się z wieloma przywilejami, ale też obowiązkami. Jednym z tych ostatnich jest z pewnością kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w celu rozliczania swojej osoby, a także pracowników, o ile ich posiada. Obowiązek ten ciąży na przedsiębiorcy od momentu powstania jego firmy. Umarzany, a w zasadzie zawieszany jest jedynie w momencie zawieszenia prowadzonej przez siebie działalności. Co w takim razie warto wiedzieć o rozliczeniach z ZUS?

Jakie składki należy opłacać w ramach rozliczenia z ZUS?

Czym większa ilość pracowników, tym większa wysokość składek, a co za tym idzie bardziej skomplikowany proces. Sprawy nie ułatwia liczba odprowadzanych kwot w celu różnego rodzaju ubezpieczeń. Wśród nich znajdują się:

  • Ubezpieczenie rentowne
  • Ubezpieczenie społeczne
  • Ubezpieczenie wypadkowe
  • Ubezpieczenie zdrowotne

Inaczej rzecz się ma w przypadku ubezpieczenia chorobowego. Uiszczanie składek w tym przypadku nie jest obowiązkiem osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Niemniej, przedsiębiorca ma prawo dobrowolnie opłacać ten rodzaj ubezpieczenia. By to zrobić, należy wypełnić stosowny wniosek (ZUS ZUA) i złożyć go w urzędzie. Warto jednak pamiętać, że okres naliczania składek rozpocznie się wraz z dniem, w którym wypełniony wniosek został zgłoszony.

Na przedsiębiorcy ciąży jeszcze jeden obowiązek rozliczania się z ZUS, a mianowicie uiszczanie składek na Fundusz Pracy. Jednak ten warunek będzie nieobligatoryjny w dwóch przypadkach:

  • Jeżeli osoby osiągnęły 55 rok życia (kobiety) lub 60 rok życia (mężczyźni).
  • Jeżeli kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie rentowne i emerytalne nie będzie przekraczać, w przeliczeniu na okres jednego miesiąca, wartości minimalnego wynagrodzenia w roku poprzednim.

Kiedy rozliczać się z ZUS?

Opłacanie odpowiednich składek to jedno, drugie to wykonywanie tej czynności w konkretnym terminie. Przedsiębiorca ma obowiązek złożyć deklarację ZUS DRA wraz ze wskazaną w niej opłatą do 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni pod warunkiem, że nie zatrudnia pracowników podlegających ubezpieczeniu, bądź do 15. Dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, jeżeli takowych pracowników posiada. Nieuiszczenie składek w terminie może wiązać się z naliczeniem kar przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Oceń

Biuro Rachunkowe Kurdynowski

Kurdynowski to biuro rachunkowe świadczące najwyższej jakości usługi w całej Polsce, które ma niezwykle długą i bogatą tradycję. Tworzone przez wykształcony duet ojca Piotra i syna Szymona obsługuje przedsiębiorców z Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Gdańska i innych miast. Niektórzy klienci współpracują z Kurdynowskimi od ćwierć wieku, co jest dla nas najlepszą rekomendacją i buduje naszą renomę.

WIEDZA I WSPARCIE

POTRZEBUJESZ WSPARCIA KSIĘGOWEGO?

SPRAWDŹ NASZE USŁUGI Z PEŁNEGO ZAKRESU OBSŁUGI KSIĘGOWEJ

Sprawdź nasze usługi

ZAPRASZAMY DO KONTAKU! ZNAJDZIESZ NAS W CZTERECH MIASTACH

Sprawdź pełny kontakt do biur
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ BYDGOSZCZ ul. Tadeusza Kościuszki 27C 85-079 Bydgoszcz poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. kujawsko-pomorskie ODDZIAŁ TORUŃ ul. Bukowa 27 87-100 Toruń poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. pomorskie ODDZIAŁ GDAŃSK ul. Wały Piastowskie 1/1606A 80-855 Gdańsk poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. wielkopolskie ODDZIAŁ POZNAŃ ul. Drużbackiej 1A/2 60-745 Poznań poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie
woj. łódzkie ODDZIAŁ ŁÓDŹ ul. pl. Zwycięstwa 2, 90-312 Łódź poniedziałek-piątek 7:00-16:00 Znajdź biuro na mapie