ZAPRASZAMY DO KONTAKU! ZNAJDZIESZ NAS W CZTERECH MIASTACH
Najemca lokalu nie jest płatnikiem podatku od nieruchomości
Kto jest podatnikiem?
Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące przede wszystkim właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych. Podatek ten zobowiązani są płacić również posiadacze samoistni nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkownicy wieczyści gruntów.
Stanowi o tym art. 3 ust 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalych:
Art. 3. 1. Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3;
2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
3) użytkownikami wieczystymi gruntów;
4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie definiuje pojęć "właściciel" czy "posiadacz samoistny". Aby poznać znaczenie tych terminów, należy odwołać się do Kodeksu cywilnego.
Art. 140 Kodeksu cywilnego stanowi:
Art. 140. W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.
Natomiast posiadacz samoistny to wg art. 336 Kodeksu cywilnego:
Art. 336. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
Posiadacz samoistny to przykładowo osoba będąca posiadaczem nieruchomości nabytej bez zachowania formy aktu notarialnego. Natomiast posiadacz zależny to np. najemca.
Należy zwrócić uwagę, że posiadacz zależny nie jest wymieniony w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jako płatnik podatku od nieruchomości. Zatem nie można w umowie najmu wskazać, że podatek ten będzie płacił najemca, ponieważ będzie to prawnie nieskuteczne.
W praktyce gospodarczej, aby przenieść ciężar tego podatku na najemcę, właściciel powiększa wysokości opłaty za czynsz. W takiej sytuacji, właściciel nieruchomości może domagać się zapłaty danej kwoty podatku, ale w formie czynszu. Natomiast nadal płatnikiem podatku oraz adresatem decyzji o tym podatku pozostaje właściciel nieruchomości.
Źródło:
Ustawa z dnia 12.01.1991 r. O opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z póź. zm.)
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910090031
Najbardziej polska trójwymiarowa zabawka układanka to sześcian rubika. Poznaj najłatwiejsze rozwiązanie sześcianu.
WIEDZA I WSPARCIE
POTRZEBUJESZ WSPARCIA KSIĘGOWEGO?
SPRAWDŹ NASZE USŁUGI Z PEŁNEGO ZAKRESU OBSŁUGI KSIĘGOWEJ