ZAPRASZAMY DO KONTAKU! ZNAJDZIESZ NAS W CZTERECH MIASTACH
Pełna księgowość i mała księgowość dla firm – czym to się różni?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma przywilejami, ale również szeregiem obowiązków, które należy spełnić wobec instytucji. Jeden z nich jest narzucony przez polskie prawo podatkowe, które mówi, że wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są do prowadzenia ksiąg rachunkowych w swojej firmie. Właściciele przedsiębiorstw mogą zrealizować ten obowiązek dwojako: prowadząc uproszczoną (tzw. małą) lub pełną księgowość. Pierwsze z wymienionych rozwiązań jest stosunkowo prostą metodą, lecz nie wszyscy właściciele firm mogą z niej skorzystać, gdyż tak wynika z przepisów. Drugi z zaprezentowanych modeli ewidencjonowania przychodów oraz wydatków jest znacznie bardziej skomplikowany oraz najczęściej wymaga współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym.
Na czym polega mała księgowość?
Ten sposób ewidencjonowania przypływów finansowych oraz wydatków dedykowany jest dla małych przedsiębiorstw. Polega on na prowadzeniu księgi przychodów oraz rozchodów (tzw. KPIR), gdzie zapisywane są wszystkie dokonane transakcje. Metoda ta jest najczęściej wybierana przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki partnerskie, spółki jawne, a także cywilne, które nie uzyskują przychodów z tytułu prowadzenia gospodarstwa. Dodatkowo warunkiem koniecznym do skorzystania z małej księgowości jest nieuzyskiwanie dochodu większego w roku obrotowym niż 2 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki. Ważnym aspektem dla przedsiębiorców jest z pewnością wybór pomiędzy dwoma opcjami opodatkowania. Pierwsza z nich opiera się na zasadach ogólnych i zakłada płacenie podatku w wysokości 17 % lub 32 %. Druga z form to uiszczanie podatku liniowego w wysokości 19 % niezależnie od osiąganych dochodów.
Mimo że prowadzenie księgi przychodów oraz rozchodów jest najprostszym sposobem ewidencjonowania przypływów finansowych oraz wydatków dla małych przedsiębiorstw to nie jest jednak jedynym. Można również wyróżnić kartę podatkową oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Pierwsza z wymienionych opcji przeznaczona jest dla określonej grupy przedsiębiorców, którzy prowadzą konkretny rodzaj działalności gospodarczej m.in. świadczą usługi transportowe lub działają w branży gastronomicznej. Druga z powyższych form odnosi się do przyporządkowania ewidencji przychodów do właściwej stawki ryczałtowej. W tej sytuacji koszty związane z prowadzeniem biznesu nie oddziałują na wysokość płaconego podatku. Choć z małej księgowości można rozliczać się samodzielnie, wiele firm decyduje się na przekazanie jej do profesjonalnego biura rachunkowego.
Pełna księgowość - kiedy jest wymagana?
Osiągnięcie przychodu powyżej 2 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki jest podstawowym kryterium, które zobowiązuje przedsiębiorcę do prowadzenia pełnej księgowości niezależnie od rodzaju posiadania przez niego działalności gospodarczej. Należy jednak wspomnieć, że firmy mogą poddać się temu sposobowi rozliczania, nawet jeśli nie osiągnęły tego limitu. Niemniej, zgodnie z polskim prawem pełne ewidencjonowanie przypływów finansowych oraz rozchodów wymagane jest dla spółek:
- z ograniczoną odpowiedzialnością
- akcyjnych
- komandytowych
- komandytowo-akcyjnych
Korzystanie z pełnej księgowości z jednej strony jest niezwykle skomplikowane, gdyż wymaga szeregu czynności m.in. przygotowywania sprawozdań finansowych czy też prowadzenia ksiąg ewidencyjnych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Z drugiej strony sposób ten pozwala na pełne kontrolowanie swoich przychodów i wydatków, gdyż każda operacja musi być zapisywana i rozliczana. Wiele przedsiębiorców wybierających ten sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym decyduje się na korzystanie z pomocy profesjonalnych biur rachunkowych, gdyż wiąże się to ze znaczną oszczędnością czasu.
Podsumowanie - księgowość mała czy pełna? Którą wybrać?
Niezależnie od tego, jaką formę prowadzenia ewidencji przychodów i wydatków się wybierze (małą czy pełną) to każda z nich będzie miała swoje wady i zalety. Mała rachunkowość jest znacznie prostsza i bardziej przejrzysta niż jej zaawansowany odpowiednik, ale nie dostarczy potrzebnych informacji dotyczących firmowych finansów. Pełna rachunkowość z kolei jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, jednak korzystając z niej dostaje się całkowity obraz kondycji finansowej przedsiębiorstwa, dzięki czemu zaplanować można np. kolejne inwestycje.
WIEDZA I WSPARCIE
POTRZEBUJESZ WSPARCIA KSIĘGOWEGO?
SPRAWDŹ NASZE USŁUGI Z PEŁNEGO ZAKRESU OBSŁUGI KSIĘGOWEJ